Главная » Статьи » Другие авторы

Думки спеціалістів щодо висновку фахівця

Дмитро АЛЕКСАНДРОВ, адвокатська фірма "Александров & Опольський"

Адже, хоча висновок фахівця і не має необхідної доказової сили, це не перешкодить надати його суду. Суд же, вивчивши його, дійде висновку про необхідність призначення судово-бухгалтерської експертизи. Висновок експертів, складений під час її проведення, стане вже важливим доказом. Треба врахувати, що висновок фахівця-бухгалтера базується на законодавчих аргументах, і суд може їх врахувати в своєму рішенні, навіть не призначаючи судово-бухгалтерської експертизи.

І ще одна порада - до отримання висновку експертизи все ж потрібно отримати висновки фахівця для того, щоб пересвідчитися, що є вагомі законні аргументи виграти в спорі.

 

Сліпченко О. І.,

суддя апеляційного суду Київської області,

старший викладач кафедри цивільного судочинства Академії суддів України

СУДОВІ ЕКСПЕРТИЗИ ТА ЇХ ОСОБЛИВОСТІ В ЦИВІЛЬНОМУ СУДОЧИНСТВІ І,

ЗОКРЕМА, В СПРАВАХ ПРО ВІДШКОДУВАННЯ МОРАЛЬНОЇ (НЕМАЙНОВОЇ) ШКОДИ

Експертиза, зазвичай, призначається ухвалою судді після відкриття провадження у цивільній справі в порядку попереднього розгляду справи (п. 5 ч. 6 ст. 130 ЦПК України). Проте іноді позивачі разом з позовними заявами подають поряд з письмовими доказами і висновок експертизи як доказ по справі. Такі експертизи проводяться за ініціативою самих позивачів. Автор вважає, що такі експертні висновки не можуть вважатися доказами, бо вони проведені з порушенням вимог ст. 143,144, 147 ЦПК України, і на такий висновок не поширюються процесуальні правила, передбачені Цивільним процесуальним кодексом України. Разом з тим такий документ все ж може бути приєднаним до справи і оцінюватись судом як висновок фахівця. Такий висновок суд може оцінювати як письмовий доказ у спорі між сторонами на підставі всебічної його перевірки та оцінки з можливістю допиту такого спеціаліста в якості свідка. Як зазначається в юридичній літературі, аналогічно слід оцінювати подібні документи, подані суду адвокатами, що беруть участь у розгляді справи. Так, відповідно до ст. 6 Закону України «Про адвокатуру» до професійних прав адвоката віднесено право отримувати письмові висновки фахівців з питань, що потребують спеціальних знань. Якщо адвокат здійснює це право шляхом звернення до суду з клопотанням про призначення експертизи і таке клопотання задовольняється в установленому порядку, то висновок експертизи може бути належним доказом у справі. У разі ж коли фахівець зробить письмові висновки з питань, що потребують спеціальних знань, безпосередньо на запит адвоката, вони також не можуть розцінюватись судом як висновки судової експертизи. Наведені в таких висновках дані суд може визнати достовірними в результаті їх перевірки в судовому засіданні іншими доказами [2, с. 14].

Лазарева Л.В., доцент кафедры уголовно-процессуального права Владимирского юридического института ФСИН России, доцент, кандидат юридических наук.

По своему характеру выводы специалиста, как нам представляется, могут быть положительные и отрицательные, но только категорические. Поскольку по законам логики суждение может быть либо истинным, либо ложным, то выводы не могут быть вероятными. К тому же вероятные заключения не могут использоваться в доказывании по делу и не имеют доказательственного значения. Если при составлении заключения специалист установит обстоятельства, которые имеют значение для уголовного дела, но по поводу которых ему не были поставлены вопросы, то он вправе указать на них в своем заключении. Ответы или указания на некоторые вопросы, которые не были заданы специалисту в постановлении об истребовании заключения специалиста, - реализация права специалиста на инициативу, которым, по нашему мнению, должен быть дополнен статус этого участника процесса. В том случае, когда специалисту для ответа на поставленные перед ним вопросы необходимо провести соответствующее исследование (экспертизу), он должен отказаться от дачи заключения, порекомендовав должностному лицу назначить необходимую экспертизу.

 
Категория: Другие авторы | Добавил: Irena (24.05.2011)
Просмотров: 1224 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *: